I po wycieczce…

W dniach 22, 23 i 24 maja uczniowie z klas IV – VIII uczestniczyli w wycieczce turystyczno – krajoznawczej do Wrocławia i Skalnego Miasta Adrspach w Czechach. Wyjazd był okazją do poznania historii Wrocławia i jego najważniejszych zabytków. Uczniowie zwiedzili Centrum Nauki o Wodzie Hydropolis, Ostrów Tumski, gotycką Katedrę św. Jana Chrzciciela, spacerowali nadbrzeżem Odry, podziwiali liczne wrocławskie mosty i piękne detale architektoniczne na kamieniczkach Rynku Starego i na Ratuszu. Po drodze szukali i liczyli krasnale. Zwieńczeniem pierwszego dnia pobytu w stolicy Dolnego Śląska było podziwianie Panoramy Racławickiej, która na wszystkich wywarła niezwykłe wrażenie.

Drugi dzień upłynął na edukacyjnej wizycie w Afrykarium i Zoo, obejrzeliśmy również Halę Stulecia i pokaz Grających Fontann Multimedialnych. Następnie zwiedziliśmy Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Wysłuchaliśmy opowieści o dwustu latach istnienia Muzeum Książąt Lubomirskich, które były nierozerwalnie związane z dramatyczną historią Polski: ocalenie dziedzictwa kultury podczas zaborów, budowa instytucji po odzyskaniu niepodległości czy grabież dzieł sztuki podczas II wojny światowej. Na wystawie „Historia nie/oczywista. 200 lat Muzeum Książąt Lubomirskich” zobaczyliśmy odzyskaną w lipcu 2023 roku stratę wojenną – obraz Madonna z Dzieciątkiem. Mogliśmy przyjrzeć się dziełom wybitnych malarzy, takich jak: Rembrandt, Brueghel, Dürer, a także współczesnych artystów polskich: Olafa Brzeskiego czy Pawła Baśnika i Jerzego Kosałki. Wyprawa tego dnia była intensywna, więc nadszedł czas na pyszną obiadokolację w restauracji „Lepione” oraz krótki odpoczynek w hotelu WenderEDU Business Center. Wieczorem spacerowaliśmy jeszcze oświetlonymi uliczkami Wrocławia. Wyglądały naprawdę uroczo. Spotkaliśmy wówczas latarnika w czarnej pelerynie i czarnym cylindrze na głowie, który każdego dnia tuż przed zmrokiem przemierza Ostrów Tumski i ręcznie zapala latarnie gazowe. Tworzą one wyjątkowy magiczny klimat tego miasta. W ciągu tych dwóch dni przeszliśmy pieszo około 30 km. Co ważne, dopisała nam wyśmienita pogoda oraz humory!

Trzeciego dnia wyruszyliśmy do Skalnego Miasta Adrspach w Czechach. Skały Adrszpaskie są największym rezerwatem przyrody w Czechach i bez żadnych wątpliwości możemy Wam polecić to miejsce jako prawdziwą perełkę tego kraju i idealny kierunek na rodzinny aktywny weekend. W Skalnym Mieście znajdziecie niesamowite formacje skalne, labirynty, kaniony i wodospady. Miejsce jest tak zjawiskowe i oryginalne, że nie dziwi fakt, że stało się tłem dla filmu „Opowieści z Narnii”. Wspólnie miło i pożytecznie spędziliśmy czas. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do Zawadki. Opiekę nad uczniami sprawowały panie Anna Szostak, Katarzyna Starowicz, Anna Ślagor i Agnieszka Pocztowska. Zapewniamy, że mnóstwo wspomnień, przygód, a także nowych przyjaźni na bardzo długo zostanie w naszej pamięci. Dziękujemy pani Annie Brusik z Biura Podróży ViaTravel za perfekcyjne zorganizowanie naszego wyjazdu. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wycieczki.

                                                                                                          Agnieszka Pocztowska